Дзяржаўная установа адукацыі
“Парплішчанская сярэдняя школа Докшыцкага раёна”
План-канспект
урока матэматыкі
па тэме
“Абагульненне і сістэматызацыя ведаў па тэме
“Рацыянальныя лікі””
6 клас
Падрыхтавала ШульяЛ.Ч.,настаўнік матэматыкі
Тэма: “Абагульненне і сістэматызацыя ведаў па тэме “Рацыянальныя лікі””
Мэта: абагуліць і сістэматызаваць веды вучняў па тэме “Рацыянальныя лікі”.
Задачы:
-
- абагульніць і сістэматызаваць уменні і навыкі выканання дзеянняў з рацыянальнымі лікамі; арганізаваць сумесную дзейнасць, накіраваную на прадметны вынік;
- развіваць: творчасць, кемлівасць вучняў; культуру мовы; пазнаваўчую актыўнасць;
- выхоўваць пачуццё калектывізму, пачуццё ўпэўненнасці ў сабе і сваіх таварышах і адказнасці за сваіх таварышаў; фарміраваць цікавасць да вывучэння матэматыкі.
Формы навучання: індывідуальная, франтальная.
Метады і прыемы навучання: практычны, самаправерка.
Забеспячэнне ўрока: камп’ютар, мультымедыйная презентацыя, карткі з заданнямі, тэставыя праверачныя заданні.
Ход урока
І. Арганізацыйна-матывацыйны этап
ІІ. Праверка дамашняга задання
№ 290 Колькі гадоў маме? (35)
Якім дзеянем вы знайшлі яе ўзрост?
№ 289(в)
У якім з ураўненняў адказ атрымаўся адмоўным лікам? Колькі атрымалася? (-1,2)
Якое дзеянне вы прымянялі для выканання ўсіх ураўненняў? ( дзяленне)
( адказы двух другіх –(0,25 і 1 )
ІІІ. Актуалізацыя апорных ведаў (літара А)
Перад вамі рад лікаў:
25, -11, 0, 7,5, -8, -23, 609, 8,-5, 0,5, 12, 1/8.
Як называецца мноства , якое ўтвараюць гэтыя лікі?
Згрупуйце дадзеныя лікі па пэўных прызнаках:
а)-адмоўныя;
-дадатныя;
-неадмоўныя;
-недадатныя;
-неадмоўныя і недадатныя;
-супрацьлеглыя.
б) – натуральныя;
-цэлыя;
-дробавыя.
IV. Паведамленне тэмы ўрока. Сумесная пастаноўка задач ўрока.
На папярэдніх уроках мы працавалі з рацыянальнымі лікамі. А што мы ўмеем рабіць з рацыянальнымі лікамі? (складаць, аднімаць, множыць, дзяліць, параўноўваць).
А чым мы будзем сёння займацца на ўроку? . Мы павінны паўтарыць тэарытычны матэрыял па дадзенай тэме, адпрацаваць практычныя навыкі дзеянняў з рацыянальнымі лікамі , тым самым падрыхтавацца да кантрольнай работы.
Сёння ў нас незвычайны ўрок. Мы правядзём яго ў форме гульні “Адгадайка”.
Чароўны сундук: Як вы думаеце, што я сюды палажыла)….
Вам неабходка адгадаць што знаходзіца ў сундуку. Я буду даваць вам падказкі ў выглядзе літар, з якіх вы потым зможыце скласці слова. Заданні я прапаную вам па тэме “Рацыянальныя лікі”.
V. Практычнае прымяненне атрыманых ведаў
Вусныя практыкаванні (слайды) (літара І)
- Колькі цэлых лікаў размешчаны на каардынатнай прамой паміж лікамі -6 і 5? (10). Якія лікі называюцца цэлымі?
- Размясціце лікі ў парадку нарастання 1,5, -10, 0, -0,2, 3 (-10, -0,2, 0, 1,5, 3). Сфармуляваць правілы параўнання лікаў.
- .Знайдзіце значэнне выразу -4,3-0,43 (-4,73).Правілы складання і аднімання рацыянальных лікаў.
- Рашыце ўраўненне х-4,6=-9,3 (-4,7)
- ІхІ +0,22=0,3 (х=0.08 або х=-0,08) .
Азначэнне модуля.
- Знайдзіце суму ўсіх цэлых лікаў, размешчаных паміж лікамі -3,5 і 5 (4)
- Вылічыце прымяніўшы законы множання 0,25*(-125)*(-4) (125).
Сфармуляваць законы множання рацыянальных лікаў.
- Размеркавальны закон множання 5,4*(-1,2)+4,6*(-1,2) (-12)
- Вылічыце зручным спосабам 1 4/13*(-2,5)*-13/17*0,4 (1)
- Параўнайце -7 і (-7)
Рашэнне ўраўненняў (на выбар) (слайд) (літара Э)
а)-3х=1/12 (5-6 балаў)
б) –(-(-3,5))+а=-14+1/2 (7-8 балаў)
в)( ІхІ-3,401) -2,15=-4,9 (9-10 балаў)
Хвілінка адпачынку
Чатыры вучні атрымоўваюць: лікі 75 і 25 і знакі арыфметычных дзеянняў + і -. Пастроіцца так каб атрымалісь лікі -50,100, -100
Рашэнне задачы (стар 115 №10) Адказ: 40,2 (літара Р)
Тэст (слайд) (літара Х)
1. Значэнне сумы -5,4+(-3,5) роўна
а) 8,9 б) 1,9 в) -8,9 г)-1,9.
2. Значэнне сумы 4,6+(-2,2) роўна
а) 6,8 б) 2,4 в) -2,4 г)-6,8
3. Выканайце адніманне -2,6-(-1,4)
а) -4 б) -1,2 в) 1,2 г) 4
4. Здабытак -4,1 · (-5) роўны
а) 20,5 б) -23,5 в) 23,5 г)22,5
5. Дзель лікаў -3,6 : (-1,8) роўна
а) -0,2 б) 2 в)-0,5 г) 0,5
6. Рашэннем ураўнення х+3,8 =-12,7 з’яўляецца лік
а) 16,5 б)-16,5 в) 1,1 г) -1,1
7. Рашэннем ураўнення 7,1: у = -0,71 з’яўляецца лік
а) 100 б) -10 в) -100 г) -0,1
8. Значэнне выразу -4,04 · 1,5+ 3,2:0,8 роўна
а) -2,06 б) 10,6 в)10,06 г)-10,06.
Ключ да тэста (слайд)
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
в |
б |
б |
а |
б |
б |
б |
а |
VІ. Дамашнее заданне
Стар 118, №15,17
VІІ. Падвядзенне вынікаў урока. Рэфлексія
Наша падарожжа падыходзіць да завяршэння.
Калі ласка, падзяліцеся з намі сваімі думкамі аб сённяшнім занятку (можна адным сказам). Вам для гэтага дапамогуць словы:
-Я даведаўся…
-Я адчуў…
-Я ўбачыў…
-Я заўважыў, што …
-Я спачатку спужаўся, а потым…
-Мне цікава сачыць за…
-Я зараз слухаю і думаю…
Дадаткі
Тэст
1. Значэнне сумы -5,4+(-3,5) роўна
а) 8,9 б) 1,9 в) -8,9 г)-1,9.
2. Значэнне сумы 4,6+(-2,2) роўна
а) 6,8 б) 2,4 в) -2,4 г)-6,8
3. Выканайце адніманне -2,6-(-1,4)
а) -4 б) -1,2 в) 1,2 г) 4
4. Здабытак -4,1 · (-5) роўны
а) 20,5 б) -23,5 в) 23,5 г)22,5
5. Дзель лікаў -3,6 : (-1,8) роўна
а) -0,2 б) 2 в)-0,5 г) 0,5
6. Рашэннем ураўнення х+3,8 =-12,7 з’яўляецца лік
а) 16,5 б)-16,5 в) 1,1 г) -1,1
7. Рашэннем ураўнення 7,1: у = -0,71 з’яўляецца лік
а) 100 б) -10 в) -100 г) -0,1
8. Значэнне выразу -4,04 · 1,5+ 3,2:0,8 роўна
а) -2,06 б) 10,6 в)10,06 г)-10,06.
Тэст
1. Значэнне сумы -5,4+(-3,5) роўна
а) 8,9 б) 1,9 в) -8,9 г)-1,9.
2. Значэнне сумы 4,6+(-2,2) роўна
а) 6,8 б) 2,4 в) -2,4 г)-6,8
3. Выканайце адніманне -2,6-(-1,4)
а) -4 б) -1,2 в) 1,2 г) 4
4. Здабытак -4,1 · (-5) роўны
а) 20,5 б) -23,5 в) 23,5 г)22,5
5. Дзель лікаў -3,6 : (-1,8) роўна
а) -0,2 б) 2 в)-0,5 г) 0,5
6. Рашэннем ураўнення х+3,8 =-12,7 з’яўляецца лік
а) 16,5 б)-16,5 в) 1,1 г) -1,1
7. Рашэннем ураўнення 7,1: у = -0,71 з’яўляецца лік
а) 100 б) -10 в) -100 г) -0,1
8. Значэнне выразу -4,04 · 1,5+ 3,2:0,8 роўна
а) -2,06 б) 10,6 в)10,06 г)-10,06.
Тэст
1. Значэнне сумы -5,4+(-3,5) роўна
а) 8,9 б) 1,9 в) -8,9 г)-1,9.
2. Значэнне сумы 4,6+(-2,2) роўна
а) 6,8 б) 2,4 в) -2,4 г)-6,8
3. Выканайце адніманне -2,6-(-1,4)
а) -4 б) -1,2 в) 1,2 г) 4
4. Здабытак -4,1 · (-5) роўны
а) 20,5 б) -23,5 в) 23,5 г)22,5
5. Дзель лікаў -3,6 : (-1,8) роўна
а) -0,2 б) 2 в)-0,5 г) 0,5
6. Рашэннем ураўнення х+3,8 =-12,7 з’яўляецца лік
а) 16,5 б)-16,5 в) 1,1 г) -1,1
7. Рашэннем ураўнення 7,1: у = -0,71 з’яўляецца лік
а) 100 б) -10 в) -100 г) -0,1
8. Значэнне выразу -4,04 · 1,5+ 3,2:0,8 роўна
а) -2,06 б) 10,6 в)10,06 г)-10,06.
Тэст
1. Значэнне сумы -5,4+(-3,5) роўна
а) 8,9 б) 1,9 в) -8,9 г)-1,9.
2. Значэнне сумы 4,6+(-2,2) роўна
а) 6,8 б) 2,4 в) -2,4 г)-6,8
3. Выканайце адніманне -2,6-(-1,4)
а) -4 б) -1,2 в) 1,2 г) 4
4. Здабытак -4,1 · (-5) роўны
а) 20,5 б) -23,5 в) 23,5 г)22,5
5. Дзель лікаў -3,6 : (-1,8) роўна
а) -0,2 б) 2 в)-0,5 г) 0,5
6. Рашэннем ураўнення х+3,8 =-12,7 з’яўляецца лік
а) 16,5 б)-16,5 в) 1,1 г) -1,1
7. Рашэннем ураўнення 7,1: у = -0,71 з’яўляецца лік
а) 100 б) -10 в) -100 г) -0,1
8. Значэнне выразу -4,04 · 1,5+ 3,2:0,8 роўна
а) -2,06 б) 10,6 в)10,06 г)-10,06.
А Э І |
Р Х |
75 |
25 |
- |
+ |